Narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe - poziom wyczynowy

Sekcja biegów narciarskich powstała w naszym stowarzyszeniu, w 2019 roku. Sekcję prowadzi Ewelina Marcisz – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i reprezentantka naszego kraju na arenie międzynarodowej. Biegi narciarskie mogą uprawiać osoby z różnoraką niepełnosprawnością. Rywalizacja toczona jest w trzech grupach. Pierwszą stanowią zawodnicy z uszkodzeniami ruchu, którzy startują w pozycji stojącej. Są to np. amputanci i osoby z porażeniem kończyn górnych – biegnący na normalnych nartach. Drugą grupę tworzą narciarze poruszający się w pozycji siedzącej na specjalnych „sankach” zwanych sledge – dominują tu osoby z niedowładem kończyn dolnych. Wreszcie ostatnia grupa – osoby z uszkodzeniem wzroku, obok których biegną przewodnicy. W sporcie biegi narciarskie są jedną z trudniejszych konkurencji wytrzymałościowych, angażującą wszystkie główne partie mięśni. Sport ten, obok wioślarstwa i pływania prowadzi do spalania największej ilości kalorii w jednostce czasu.

Imprezy

Imprez sportowe różnego rodzaju: sportowe rangi lokalnej, ogólnopolskiej i ogólnoeuropejskiej, spartakiady, rekreacyjne, turystyczne.

Obozy

Na zgrupowaniach sportowych nasi zawodnicy mają możliwość podnoszenia swoich umiejętności, co pozwala uzyskiwać lepsze wyniki sportowe na zawodach.