KOLEJNA UDANA EDYCJA CO ROCZNEJ SPARTAKIADY

Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, odbyła się w Ogrodniczkach pod Białymstokiem w terminie 27-29.08.2021r.

Całej imprezie towarzyszyła zmienna pogoda, ale udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje i aktywności. Uczestnicy stawili się licznie. W piątek, uroczystego otwarcia w kilku słowach dokonał Pan Mariusz Rodzik (wiceprezes PSSON „START”). Przywitaniaa ekip dokonali przedstawiciele lokalnych władz i instytucji Pani Jowita Chudzik (Radna Miasta Białystok, Przewodnicząca Komisji Sportu i Turystyki), Pani Aneta Narel (przewodnicząca Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego) i Pan Michał Kiejko (Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego).

Relację z otwarcia imprezy i wywiady z uczestnikami, można było usłyszeć tego samego dnia na falach Polskiego Radia Białystok – bardzo dziękujemy za promocję aktywności osób z niepełnosprawnościami!

Po częściach oficjalnych rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele instytucji, chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach – było bardzo sympatycznie!

W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Ogrodniczkach pojawiły się reprezentacje miast: Olecka (woj. warmińsko-mazurskie), Siedlec (woj. mazowieckie), Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i oczywiście Białegostoku (woj. podlaskie). W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

  • Rzut piłką lekarską
  • Rzut lotką do celu
  • Rzuty kółkiem ringo do celu
  • Pchnięcie kulą
  • Tor przeszkód
  • Rzut piłką do kosza
  • Paintball – strzelanie do celu
  • Turniej tenisa stołowego
  • Turniej półkrzyków

Łącznie w rywalizacji sportowej, wzięło udział ponad 100 osób niepełnosprawnych! Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych, spacerach po lesie i wieczornych ogniskach. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 29.08.2021r., nastąpiło rozegranie części zmagań sportowych, następnie podsumowanie zawodów, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Nagrodzone zostały osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane prawidłowo, nikt nie doznał poważnej kontuzji.

Po raz kolejny, popularność Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości – ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Przeprowadzenie Wojewódzkiej Spartakiady nie byłoby możliwe dzięki środkom pochodzącym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, oraz Ministerstwa Sportu, przy wsparciu Polskiego Związku Niepełnosprawnych „START” i Miasta Białegostoku.

Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym i ukłony zwycięzcom! Dziękujemy całej kadrze zaangażowanej w organizację i przeprowad

zenie zawodów – sędziom, instruktorom, opiekunom i wolontariuszom za wykonanie wspaniałej pracy!

Do zobaczenia za rok!

Autor: Mariusz Rodzik