Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, Ogrodniczki 30.08-01.09.2019r.

Ostatni weekend wakacji upłynął pod znakiem sportu, rekreacji i dobrej zabawy.

Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, odbyła się w Ogrodniczkach pod Białymstokiem w terminie 30.08-01.09.2019r. Całej imprezie towarzyszyła wspaniała pogoda, która sprzyjała sportowej atmosferze. Uczestnicy stawili się licznie. W piątek, uroczystego otwarcia w kilku słowach dokonali zaproszeni goście – przedstawiciele lokalnych władz i instytucji – Pani Alicja Biały (radna Białegostoku, Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Zdrowia), Pan Roman Czepe (Wicestarosta powiatu białostockiego), Pan Michał Kiejko (Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego) – który odczytał list od Marszałka Województwa Podlaskiego – Pana Artura Kosickiego, skierowany do uczestników imprezy. Na otwarciu były również obecne przedstawicielki Podlaskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Pani Barbara Górko i Pani Agnieszka Zdrawomysłow – specjalistki PFRON ds. wsparcia i współpracy z NGO’s. Ceremonię otwarcia poprowadził Pan Mariusz Rodzik (wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”).

Otwarcia drugiego dnia zawodów (sobota 31.08) i przywitania ekip dokonał Pan Krzysztof Truskolaski (poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji).

Po części oficjalnej rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach – było bardzo sympatycznie!

W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Ogrodniczkach pojawiły się reprezentacje miast: Olecka (woj. warmińsko-mazurskie), Siedlec (woj. mazowieckie), Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i Białegostoku (woj. podlaskie). W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

  • Rzut piłką lekarską
  • Rzut lotką do celu
  • Rzuty kółkiem ringo do celu
  • Pchnięcie kulą
  • Tor przeszkód
  • Rzut piłką do kosza
  • Paintball – strzelanie do celu
  • Turniej tenisa stołowego
  • Turniej półkrzyków

Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 120 osób niepełnosprawnych! Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe – te konkurencje zebrały najwięcej publiczności. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych, spacerach po lesie i wieczornych ogniskach. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 31.09.2019r., nastąpiło podsumowanie zawodów i wyłonienie zwycięzców. Nagrodzone zostały osoby które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn. Pogoda dopisała podczas wszystkich dni zawodów, wszystkie konkurencje zostały rozegrane prawidłowo, nikt nie doznał kontuzji.

Po raz kolejny, popularność Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości – ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Przeprowadzenie Wojewódzkiej Spartakiady nie byłoby możliwe dzięki środkom pochodzącym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, przy wsparciu Polskiego Związku Niepełnosprawnych „START” i Centrum Ortopedyczno-Protetycznego.

Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym i ukłony zwycięzcom! Do zobaczenia za rok!