Grand Prix Polski w Lekkiej Atletyce (Paralekkoatletyczne), Białystok 7-9.06.2019r.

Impreza wyszła wyśmienicie, informacje po zawodach

Białystok 10.06.2019r.

Grand Prix Polski w Lekkiej Atletyce (Paralekkoatletyczne) – II runda, odbyły się w terminie 7-9.06.2019r., na stadionie lekkoatletycznym BOSiR w Białymstoku (ul. 11 Listopada 28).

Zawody pod honorowym patronatem Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat medialny TVP3 Białystok oraz Polskie Radio Białystok.

W imprezie udział wzięli sportowcy z całej Polski. Zawody były podzielone na rywalizację dzieci i młodzieży oraz seniorów. Piątek (7.06.2019r.), należał do najmłodszych rozpoczynających swoją przygodę ze sportem – rywalizację rozegrano w grupach wiekowych: I – do 12 lat, II – od 12 do 15 lat, III – od 15 lat, z podziałem na dziewczynki i chłopców, ale bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Najmłodsi rywalizowali w biegach, rzutach i w skoku w dal. Dla większości młodych uczestników była to pierwsza impreza w życiu, rozgrywana w profesjonalnych warunkach – na specjalnie przygotowanym obiekcie sportowym, przy udziale certyfikowanych sędziów lekkoatletycznych. Tym razem wynik konkurencji nie był najważniejszy, a sam udział, integracja i zdrowe współzawodnictwo. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i medal.

Przyjazdy ekip, sprawdzenie sprzętu i odprawa techniczna para lekkoatletów, również nastąpiły w piątek, ale sobota i niedziela (8-9.06.2019r.), to już dni zawodów sportu paraolimpijskiego w których przykładano wielką wagę do uzyskanych wyników, gdyż główny trener kadry narodowej – Zbigniew Lewkowicz, bacznie obserwował zawodników, którzy starali się wypełniać minima, aby zakwalifikować się do Mistrzostw Świata.

Ekipy z całej Polski stawiły się licznie. Łącznie do rywalizacji w ciągu 3 dni zgłosiło się ponad 170 zawodniczek i zawodników, m. in. z: Koszalina, Warszawy, Kielc, Radomia, Zduńskiej Woli, Wrocławia, Bydgoszczy Grudziądza, Piły, Płocka, Cieszyna, Poznania, Jeleniej Góry, Siedlec (START Siedlce, oraz IKS Siedlce), Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina i oczywiście z Białegostoku.

Uroczyste otwarcie zawodów odbyło się w sobotę (8.06.2019r). Przywitanie nastąpiło przez pana Mariusza Rodzik – wice prezesa „START” Białystok (organizatora Mistrzostw), oraz zaproszonych gości. Imprezę uroczyście otworzył Pan Łukasz Szeliga – prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” jednocześnie prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Podczas ceremonii głos zabrali: Pan Michał Kiejko (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego), oraz prezes PSSON START Pan Ryszard Rodzik.

Gospodarz (Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START”), zadbał o przygotowanie wymagających zawodów dla kobiet i mężczyzn w konkurencjach technicznych: pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem, rzut maczugą, skok w dal, oraz w konkurencjach biegowych:  na 100, 200, 400, 800, 1.500 i 5.000 metrów.

Konkurencje paraolimpijskie były rozgrywane od godz. 10:00 do godz. 18:00 w sobotę (8.06.2019r.) i w niedzielę (9.06.2019r.), od godz. 10:00 do godz. 12:00.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie, którzy zostali wyznaczeni przez Kolegium Sędziowskie Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Białymstoku.

Zgodnie z regulaminem zawodów, nagrodami honorowane były trzy pierwsze wyniki punktowe, wg. przelicznika IPC, wśród kobiet i mężczyzn w konkurencjach technicznych i biegowych:

I Najlepsze zawodniczki w konkurencjach technicznych kobiet:

  1. Renata Śliwińska (GZSN START Gorzów Wielkopolski) w pchnięciu kulą (gr. F40), osiągnęła wynik 8m  – 988 pkt.
  2. Joanna Oleksiuk (START Szczecin) w pchnięciu kulą (gr. F33), osiągnęła wynik 6,27m – 981 pkt.
  3. Róża Kozakowska (IKS START Zduńska Wola) skok w dal (gr. F38), osiągnęła wynik 4,88m – 954 pkt.

II Najlepsi zawodnicy w konkurencjach technicznych mężczyzn:

  1. Janusz Rokicki (IKS Cieszyn) w pchnięciu kulą (gr. F57), osiągnął wynik 14,07m – 991 pkt.
  2. Mirosław Madzia (IKS Cieszyn) w pchnięciu kulą (gr. F11), osiągnął wynik 12,54m – 943 pkt.
  3. Marek Wietecki (GZSN START Gorzów) wrzucie oszczepem (gr. F12), osiągnął wynik 56,88m – 865 pkt.

III Najlepsze zawodniczki w konkurencjach biegowych:

  1. Justyna Franieczek (KS Gwardia Piła), bieg na 400m (gr. T20), uzyskała czas 59,25 sek. – 914 pkt.
  2. Alicja Jeronim (RSSiRON Start Radom), bieg na 100m (gr. T47), uzyskała czas 12,72 sek. – 911 pkt.
  3. Róża Kozakowska (IKS START Zduńska Wola), bieg na 100m (gr. T35), uzyskała czas 13,81 sek. – 821 pkt.

IV Najlepsi zawodnicy w konkurencjach biegowych mężczyzn:

  1. Michał Kotkowski (SSR START Poznań), bieg na 400m (gr. T37), uzyskał czas 53,46 sek. – 899 pkt.
  2. Aleksander Kossakowski (START Radom), bieg na 1500m (gr. T11), uzyskał czas 4:14,23 min. – 852 pkt.
  3. Krzysztof Ciuksza (GZSN START Gorzów)), bieg na 400m (gr. T36), uzyskał czas 56,69 sek. – 828 pkt.

V Najlepszy wynik zawodnika START Białystok – nagroda specjalna ufundowana przez Centrum Ortopedyczno-Protetyczne:

Anna Raszczuk, pchnięcie kulą (gr. F38), uzyskała wynik 9,91m – 857pkt.

Grand Prix Polski w LA (Paralekkoatletyczne), jest cyklem czterech imprez. Wg. regulaminu cyklu, wyłonienie i nagrodzenie najlepszych zawodników nastąpi po zakończeniu wszystkich zawodów przewidzianych w ramach cyklu.

Po rozdaniu wszystkich kompletów nagród, głos zabrała Pani Izabela Smaczna – Jórczykowska (Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Podlaskiego), pogratulowała uzyskanych wyników i życzyła dalszych sukcesów w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego. Oficjalnego zamknięcia zawodów dokonał Pan Ryszard Rodzik – prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”. W krótkim przemówieniu podziękował za udział wszystkim zawodnikom, trenerom, opiekunom, sędziom i obsłudze zawodów i życzył ekipom szczęśliwego powrotu do domów. 

Zawody przebiegły bez problemów, konkurencje rozegrane bez urazów i kontuzji zawodników. Pogoda była wyśmienita, chwilami nawet zbyt słonecznie.

Podczas sobotnich konkurencji był nagrywany materiał do programu „Pełnosprawni”, który ukaże się w TVP Sport.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, oraz Polskie Radio Białystok.

Organizator – Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób niepełnosprawnych „START” Białystok

www.start.bialystok.pl

zdjęcia również w mediach społecznościowych: www.facebook.com/START.Bialystok.PSSON/


Zawody odbyły się dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Białegostoku, przy wsparciu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”.
Wsparcie sponsorów – Tent Balony, AZ Design i Centrum Ortopedyczno-Protetyczne.

Informacje przed zawodami

W Białymstoku odbędzie się II runda cyklu już 07-09.06.2019r. na lekkoatletycznym stadionie BOSiR (ul. Wołodyjowskiego 2).

Paralekkoatletyczne Grand Prix Polski, czyli cykl imprez lekkoatletycznych osób z niepełnosprawnościami, jako oficjalna ścieżka do Mistrzostw Europy które odbędą się w przyszłym roku.

Zawody pod honorowym patronatem Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat medialny TVP3 Białystok oraz Polskie Radio Białystok.

Zawody będą się odbywały w ciągu trzech dni:
Piątek – rywalizacja skierowana do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej (różne stopnie i rodzaje niepełnosprawności);
Sobota i niedziela – konkurencje paraolimpijskie, w których udział weźmie czołówka sportowców polskiej lekkiej atletyki z całej Polski.

Zgłoszonych zostało wiele ekip z całego kraju.
Gospodarz zadba o przygotowanie wymagających zawodów dla kobiet i mężczyzn w konkurencjach: pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem, rzut maczugą, skok w dal, trójskok oraz w biegach na 100, 200, 400, 1500 i 5000 metrów. W zawodach będą startowali paraolimpijczycy z Rio de Janeiro 2016!

Zapraszamy do kibicowania całe rodziny, wstęp wolny. Na stadionie, wszystkie dzieci będą mogły pomalować twarze w barwy sportowe!

Organizator – PSSON „START” Białystok
Zawody odbędą się dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Białegostoku, przy wsparciu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”
Zawody odbędą się przy wsparciu wspaniałych sponsorów – Tent Balony, AZ Design i Centrum Ortopedyczno-Protetyczne.