Wywiad z Joanną Mendak

Nasza multimedalistka – Joanna Mendak, która reprezentuje Polskę na arenach międzynarodowych w pływaniu, po raz kolejny będzie reprezentować nasz kraj. Z tej okazji postanowiliśmy przeprowadzić z Asią krótki wywiad. Rozmowę prowadził Mariusz Rodzik (START Białystok).
1. Asiu wybierasz się na Paraolimpiadę do Tokio, która to będzie Paraolipiada w Twojej karierze?
Mam duży zaszczyt znaleźć się w składzie Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020! I to będzie moje piąte z rzędu powołanie na zawody tej rangi… aż samej ciężko mi w to uwierzyć !
2. Czy masz jakieś jedno wyjątkowe wspomnienie związane z największą imprezą sportową świata?
Każde Igrzyska Paraolimpijskie ,w których uczestniczyłam zapisały się w moich wspomnieniach inaczej…jednak gdybym miała wybrać jedno- to wróciłbym wspomnieniami do debiut czyli Igrzysk Paraolimpijskich Ateny 2004 …Bo właśnie tam wysłuchałam swojego pierwszego Mazurka Dąbrowskiego odbierając jednocześnie złoty medal wywalczony dla Polski !
3. Będziesz pełniła rolę Chorążej w tym roku – czy to jest większy stres dla zawodnika?
Raczej powiedziałbym ,że to ogromne wyróżnienie, piękne podsumowanie mojej 19-letniej kariery reprezentacyjnej! Mix uczuć- podekscytowanie i poczucie odpowiedzialności.
4. Jak się przygotowujesz?
Cały czas podejmuje współpracę z moim trenerem klubowym panem Edwardem Decem. Większa część jednostek treningowych realizujemy stacjonarnie, mamy bardzo dobre warunki do kontynuowania  przygotowań do Igrzysk Paraolimpijskich.
Stworzone przez lokalne władze , drugą część przygotowań stanowią zgrupowania w kraju, a także zaplanowany mam udział w obozie wysokogórskim w Sierra Nevada w Hiszpanii.
5. W tym roku dołączyłaś do Team Podlasie – co to jest i jak jesteś wspierana?
Jest mi niezmiernie miło dołączyć do sportowej grupy TEAM PODLASKIE finansowanej ze środków Województwa Podlaskiego. Wsparcie finansowe udzielone przez województwo podlaskie kierowane przez Marszałka Pana Artura Kosickiego pomaga ze spokojną głową kontynuować  treningi do najważniejszych zawodów pływackich  , a jak wiadomo jednostka treningowa na pływalni czy siłowni  to tylko część tej pracy…pozostała to współpraca z panem fizjoterapeutą ,który dba o proces odnowy biologicznej , panią dietetyk,która także dokłada swoją cegiełkę by w sposób optymalny regenerować siły czy  korzystać z najlepszej jakości sprzętu sportowego i sprzętu do monitoringu procesu treningowego. Wiem też,że wieści o TEAM PODLASKIE rozeszły się po Polsce z dużym entuzjazmem -także województwo podlaskie jest pionierem… mega! Jeszcze raz dziękuję za wsparcie 🙂
Powodzenia!
#teampodlaskie #wojewodztwopodlaskie
#kibicujemyparaolimpijczykom