Wystawa zdjęć paraolimpijczyków

Zapraszamy do odwiedzenia niecodziennej wystawy zdjęć paraolimpijczyków pn.: „Od Rio do Tokio”– można ją oglądać przy sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (I piętro budynku, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, Białystok), od dziś do 14.12.2018r.

Projekt realizowany przez Polską Fundację Paraolimpijską, wspierany przez Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” Białystok, wspólnie z Departamentem Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego – autor zdjęć Robert Szaj.

Wystawa prezentuje największe sukcesy polskiego sportu paraolimpijskiego ostatnich lat. Na zdjęciach można znaleźć podlaskich paraolimpijczyków, przypomnijmy ich sukcesy:

Joanna Mendak (pływanie):

  • Ateny 2004

100 m st. motylkowym – 1. miejsce
100 m st. dowolnym – 3. miejsce

  • Pekin 2008

100 m st. motylkowym – 1. miejsce
200 m st. zmiennym – 2. miejsce
100 m st. dowolnym – 3. miejsce

  • Londyn 2012

100 m st. motylkowym – 1. miejsce

Krzysztof Smorszczewski (pchnięcie kulą):

  • Sydney 2000 – 1. miejsce
  • Ateny 2004 – 1. miejsce
  • Pekin 2008 – 2. miejsce

Liczymy że wystawa stanie się impulsem do tego, by wspierać sportowców z niepełnosprawnościami na wszystkich zawodach, rangi krajowej i międzynarodowej!

Lata 90, to dynamiczny rozwój sporu paraolimpijskiego. Po powstaniu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, przyszedł czas na integrację ruchów olimpijskich i paraolimpijskich. W 1992 roku pierwszy raz na tych samych obiektach sportowych, na których wcześniej o medale walczyli olimpijczycy, zorganizowano zarówno V Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Tignes-Albertville we Francji oraz IX Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Barcelonie.

Obecna organizacja igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich zajmują się te same komitety organizacyjne. Ogromny sukces medialny i komercyjny XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie wyznaczył nowe standardy i nowe cele dla światowego ruchu paraolimpijskiego.

Polscy paraolimpijczycy to utrwalona marka w światowym sporcie – lekkoatleci, szermierze, tenisiści stołowi czy pływacy zawsze odnoszą spektakularne sukcesy na międzynarodowych arenach sportowych.

Na historyczny dorobek polskich paraolimpijczyków składa się 775 medali, w tym 730 zdobytych podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich oraz 45 medali zdobytych podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

http://wrotapodlasia.pl/pl/sport/sport/wystawa-polacy-na-igrzyskach-paraolimpijskich-od-rio-do-tokio.html