Trenerzy, sportowcy, działacze, wolontariusze i osoby związane ze Stowarzyszeniem Sportowym – wszyscy spotkaliśmy się na dorocznym podsumowaniu ubiegłego sezonu sportowego

Tegoroczne podsumowanie sezonu sportowego było wyjątkowe, ponieważ zeszły rok był rokiem olimpijskim, a jak wiadomo – na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro nasz region reprezentowało dwóch znakomitych sportowców – Joanna Mendak w pływaniu i Rafał Czuper w tenisie stołowym. Podczas imprezy swoje wystąpienia mieli trenerzy z poszczególnych sekcji sportowych – bo to właśnie ich wysiłek i zaangażowanie stanowi wielką część dużych sukcesów niepełnosprawnych sportowców.  Każdy z trenerów w dwóch słowach przybliżył zeszłoroczne osiągnięcia i sportowe plany na przyszłość. Każdy trener także wyróżnił sportowców którzy uzyskali najlepsze wyniki sportowe.

Swoją obecnością zaszczyciły nas:

Pani Alicja Biały – radna Białegostoku, członek komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta, przewodnicząca komisji Spraw Społecznych i Zdrowia

Pani Grażyna Bogdańska – Samodzielny Specjalista ds. promocji i informacji Podlaskiego Oddziału PFRON

Pan Zbigniew Brożek – przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta

Pan Michał Kiejko – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Oraz paraolimpijczycy:

Krystyna Sokołowska (lekka atletyka) – Arnhem, Holandia 1980r. (pierwsza Paraolimpiada z udziałem Polaków);

Anna Raszczuk (lekka atletyka) – Pekin, Chiny 2008r.

Kamil Drągowski (pływanie) – Ateny, Grecja 2004r.

Krzysztof Smorszczewski (lekka atletyka, konkurencje rzutowe) – startował w 4 Paraolimpiadach w Sidney, Australia 2000r., Ateny 2004r, Pekin 2008r., Londyn 2012r.,

Joanna Mendak (pływanie) – zdobywała złote medale na kolejnych Paraolimpiadach w Atenach 2004r., Pekinie 2008r., i w Londynie 2012r.

Rafał Czuper (tenis stołowy) – debiutował na Paraolimpiadzie w Rio, Brazylia 2016r., gdzie zdobył srebrny medal.

Podczas oficjalnego otwarcia, którego dokonał Wiceprezes PSSON START – Pan Ryszard Rodzik, swoje wystąpienia mieli nasi zeszłoroczni Paraolimpijczycy. Rafał Czuper przekonywał że warto było poświęcić cały swój czas na treningi, aby móc znaleźć się na Paraolimpiadzie i poczuć klimat największej imprezy sportowej na świecie. Stwierdził, że przywiezienie z niej srebrnego medalu było wymarzonym zwieńczeniem tych wysiłków. Asia Mendak (nasza wieloletnia multimedalistka), zwróciła uwagę młodym sportowcom słowami: „Aby osiągać sukcesy na arenach międzynarodowych, trzeba się przyłożyć do treningów na poważnie. Profesjonalizacja sportu osób niepełnosprawnych jest bardzo odczuwalna. Ja osobiście staram się dawać z siebie wszystko na każdym treningu. Obecnie w mam 11 (!) jednostek treningowych w tygodniu”.

Nasi zawodnicy zostali wyróżnieni za wyniki sportowe, których sylwetki w kilku słowach prezentowali trenerzy sekcji i tak:

Sekcję Strzelectwa Sportowego prezentowała trenerka Monika Sobolewska:

Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:

 1. Agnieszka Pytel
 2. Grzegorz Karpacz
 3. Daniel Stepaniuk

Sekcję Tenisa Stołowego prezentował trener Marek Iwanicki:

Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:

 1. Michał Storonowicz
 2. Teresa Pankiewicz

Sekcję pływania prezentował trener Jarosław Lewkowicz:

Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku

 1. Rafał Kalinowski
 2. Jakub Kozłowski
 3. Krzysztof Wojtach
 4. Paula Korowaj
 5. Juliusz Trochimczuk
 6. Piotr Matejczyk
 7. Barbara Tomczuk
 8. Robert Snarski

Sekcję Lekkiej Atletyki prezentował trener Jarosław Gołębiowski:

Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku

 1. Kamil Gołębski
 2. Łukasz Drabiuk
 3. Anna Szotko
 4. Anna Raszczuk

Sekcję Boccia prezentowała trenerka Zuzanna Usakiewicz:

Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:

 1. Magda Janucik
 2. Justyna Żałoba

Sekcję koszykówki na wózkach prezentował trener Krzysztof Smorszczewski:

Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:

 1. Bogdan Kraszewski
 2. Paweł Dawidziuk

Oprócz części oficjalnej, odbyły się także występy artystyczne:

Pokaz energetycznego tańca w wykonaniu zespołu „Cuban Flow”- grupa powstała w 2015 roku i składa się z osób, których pasją jest salsa kubańska. Razem nieustannie się w niej doskonalą, rozwijają oraz chętnie występują w różnego rodzaju imprezach. Mają za sobą kilka pokazów tanecznych, m.in. na Otwarciu Olimpiad Specjalnych oraz na urodzinach Studia Tańca Feniks w Białymstoku. Pokaz grupy będzie bazował na salsie kubańskiej, którą charakteryzuje wolność, improwizacja a także szeroko pojmowane szaleństwo parkietowe, które każdy z tancerzy ma w sobie.

Występ duetu rapowego – Cira i Hukos, którzy są doskonale znani w środowisku muzyki hip hopowej w całym kraju. Jako duet w 2013 roku wydali wspólną płytę, która została bardzo dobrze przyjęta. Każdy z nich nagrywa również solowe płyty. Ostatni album Ciry, który ukazał się w zeszłym roku – pn.: „Pocztówki z Miasta B”, odbił się szerokim echem w Polsce jako ciekawa i nowatorska forma promocji Białegostoku w kraju.

Swój humorystyczny występ miała też grupa artystyczna z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach – nadzór nad grupą pełniła Pani Ewa Mierzejewska.

Bardzo ciekawie zaprezentowała się także grupa młodych wokalistów z białostockiego Studium Wokalno Aktorskiego. Program artystyczny przygotowany przez Pana Wojciecha Szelachowskiego podbił serca wszystkich zgromadzonych gości.

Zwieńczeniem imprezy był występ mistrzów stepowania w wykonaniu uczestników Teatru Tańca i Improwizacji. Są to jedyni stepujący tancerze w naszym regionie. W przyszłym roku będą obchodzić dwudzieste urodziny. W tym czasie zdobyli liczne tytuły, m.in. Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w tańcu sportowym tap dance, a Pani Gracja Radziszewska założycielka, choreograf i tancerka Teatru Tańca  i Improwizacji jest wielokrotną Mistrzynią Polski w stepowaniu. Ich działalność to liczne spektakle autorskie, festiwale międzynarodowe i projekty taneczne w kraju i zagranicą, jak również lekcje stepowania dla każdego na które zapraszają przez cały rok do Domu Kultury Zachęta.

Podsumowanie Sezonu Sportowego 2016 odbyło się dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dziękujemy również za ogromne wsparcie instytucji, bez których nasze liczne działania na rzecz osób niepełnosprawnych w naszym regionie nie byłyby możliwe:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Urząd Miasta Białegostoku

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych

Autor – Mariusz Rodzik