Rafał Mistrzem Europy!

W dniach 4-9 września 2023 roku w Sheffield odbyły się Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowy.
Nasz kraj, nasze miasto Białystok oraz nasz klub – START Białystok – reprezentował zawodnik Rafał Czuper rywalizujący w II klasie startowej.
Rozgrywki grupowe Rafał przeszedł bez problemu pokonując wszystkich zawodników 3:0 – nie tracąc seta. Mając na uwadze rozstawienie zgodne z rankingiem światowym nr 1 po wyjściu z grupy miał wolny los i czekał na kolejnego przeciwnika.
  • W ćwierćfinale spotkał się z zawodnikiem Suchanek Jiri z Czech, którego pokonał 3:0.
  • W półfinale przeciwnikiem Rafała został Yezyk Aleksandr przedstawiciel Ukrainy który został pokonany 3:0.
  • W finale doszło do konfrontacji dwóch światowych czołowych zawodników klasy II Czuper Rafał nr 1 z Lamirault Fabien z Francji nr 2. Wszystkie spotkania Rafał z Fabienem zawsze stały na bardzo wysokim poziomie bo bardzo często dochodzi do konfrontacji między nimi w finałach Igrzysk Paraolimpijskich , Mistrzostwa Świata oraz turniejów rankingowych.

Ten finał Mistrzostw Europy klasy II był bardzo emocjonujący i pokazał jakie wysokie umiejętności posiadają zawodnicy. Ostatecznie Mistrzem Europy w klasie II został Czuper Rafał pokonując przeciwnika 3:2 (17-15, 11-6, 10-12, 9-11, 11-9). Oprócz tytułu Mistrza Europy Rafał otrzymał także złoty bilet na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu który przysługuje mistrzom kontynentów.

Poza rozgrywkami indywidualnymi Rafał Czuper startował także w grach deblowych.
W grze deblowej mieszanej startował z koleżanką z reprezentacji Polski Dorotą Bucław i razem zdobyli srebrny medal Mistrzostw Europy w klasie XD4.
W grze deblowej startował z kolegą z reprezentacji Polski Tomkiem Jakimczukiem i razem zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy w klasie MD4.
„Gratuluję osiągniętych wyników oraz zwycięstwa nad odwiecznym rywalem Lamirault Fabien z którym pojedynki zazwyczaj kończyły się przegraną.” – Marek Iwanicki trener wyczynowej sekcji tenisa stołowego
­
Uczestnictwo w zawodach jest możliwe dzięki cyklicznym treningom, które są prowadzone ze środków: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (realizacja wniosku pn.: „Treningi Sportowe Osób Niepełnosprawnych”), Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Białegostoku.