Letnie Parapływackie Mistrzostwa Polski Juniorów

W dniach 12-14.04.2024 r. juniorzy z wyczynowej sekcji pływackiej START Białystok, uczestniczyli w Letnich Parapływackich Mistrzostwa Polski Juniorów we Wrocławiu. Zawody odbyły się na 50 metrowej pływalni. Łącznie w zawodach wzięło udział 181 zawodników z 28 klubów. Nasz klub reprezentowali:

 • Marlena Truszkowska
 • Alicja Gregorczuk
 • Małgorzata Chmielewska
 • Joanna Kalisty
 • Robert Snarski
 • Kamil Szpakowski

Mistrzostwa Polski Juniorów odbyły się w nowej formule „OPEN” z podziałem na trzy kategorie wiekowe: Junior Starszy, Junior oraz Junior Młodszy. Nasza Drużyna zdobyła 8 medali: 7 w konkurencjach indywidualnych i 1 w sztafecie.

 • Alicja Gregorczuk – grupa startowa S10, kategoria wiekowa junior , zdobyła złoty medal na dystansie 100 metrów stylem klasycznym, srebrny medal na 50 metrów stylem klasycznym, srebrny medal na 50 metrów stylem grzbietowym oraz zajęła IV miejsce na 50 metrów stylem dowolnym i VI miejsce na 100 metrów stylem dowolnym. Dzięki bardzo udanym startom, ustanowiła aż 5 rekordów życiowych. Alicja została nagrodzona statuetką za zajęcie 3 miejsca w klasyfikacji generalnej w kategorii junior.
 • Marlena Truszkowska – grupa startowa S8, kategoria wiekowa junior, zdobyła srebrny medal na dystansie 50 metrów stylem motylkowym, brązowy medal na 50 metrów stylem dowolnym oraz zajęła IV miejsce na dystansie 100 metrów stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej w kategorii junior zajęła VI miejsce.
 • Robert Snarski – grupa startowa S12, kategoria junior starszy, zdobył brązowy medal na dystansie 50 metrów stylem klasycznym, zajął IV miejsce na 100 metrów stylem klasycznym, VI miejsce na 50 stylem grzbietowym, X miejsce na dystansach 50 i 100 metrów stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej w kategorii junior starszy zajął VI miejsce.
 • Kamil Szpakowski – grupa startowa S9, kategoria wiekowa junior, zdobył brązowy medal na dystansie 50 metrów stylem klasycznym, trzykrotnie uplasował się tuż za podium na dystansach 100 metrów stylem klasycznym, 100 metrów stylem dowolnym, 200 metrów stylem zmiennym oraz VI miejsce na 50 stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej w kategorii junior zajął VI miejsce 4 rekordy życiowe.
 • Małgorzata Chmielewska – grupa startowa S7, kategoria wiekowa junior, zajęła V miejsce na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, VII miejsce na 50 stylem grzbietowym, XII miejsce na dystansach 50 i 100 dowolnym – 4 rekordy życiowe.
 • Joanna Kalisty – grupa startowa S12, kategoria wiekowa junior młodszy, nasza najmłodsza 11 letnia zawodniczka, dla której były to pierwsze ogólnopolskie zawody. Asia zaprezentowała się z bardzo dobrej strony zdobywając swoje pierwsze punkty (dzięki pracy trenerów Pani Haliny Stepańczuk i Pana Krzysztofa Januszka, którzy przygotowywali Asię podczas zajęć Nauki i doskonalenia pływania).
 • Sztafeta mix na dystansie 4x50m stylem dowolnym w składzie Kamil Szpakowski, Alicja Gregorczuk, Marlena Truszkowska oraz Robert Snarski po fantastycznej walce zdobyła srebrny medal.

„Gratulujemy zawodnikom bardzo dobrych startów, jesteśmy dumni z ich ciężkiej pracy na treningach i postawy na zawodach. Czekamy na kolejne owocne starty” – trenerzy sekcji wyczynowej Magdalena Szczepińska i Marek Dziejma

 

Uczestnictwo w zawodach jest możliwe dzięki cyklicznym treningom, które są prowadzone ze środków: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (realizacja wniosku pn.: „Treningi Sportowe Osób Niepełnosprawnych”), Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Białegostoku.