Członkowie START Białystok uhonorowani

70 lat bogatej historii, 743 medale paraolimpijskie, tysiące odmienionych losów osób z niepełnosprawnością – tak można podsumować jubileusz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Gala zorganizowana z tej okazji była okazją do wspomnień oraz wyróżnienia odznaczeniami państwowymi i resortowymi zasłużonych zawodników, trenerów i działaczy.

Dziś PZSN „Start” jest najbardziej zasłużoną spośród organizacji sportu paraolimpijskiego – zawodnicy w nim zrzeszeni zdobyli dla Polski podczas igrzysk paraolimpijskich aż 743 medale i święcą triumfy na arenach sportowych całego świata. Droga, jaką przebył „Start” przez minione 70 lat to droga od organizacji promującej sport w – jak to się wtedy mówiło – Zakładach Spółdzielczości Pracy Inwalidów, do profesjonalnego związku sportowego. Podsumowująca ten czas gala, która odbyła się 21 października w Hotelu Plaza w Warszawie, była dobrą okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju sportu osób z niepełnosprawnością i wręczenia im odznaczeń państwowych, resortowych oraz pamiątkowych medali 70-lecia PZSN „Start”. List do uczestników wydarzenia skierował również Prezydent RP, Andrzej Duda.

Podczas uroczystości odznaczeniami państwowymi wyróżnieni zostali działacze i sportowcy. Osoby odznaczone reprezentujące nasze Stowarzyszenie START Białystok:

  • Zofia Mielech – Złoty Krzyż Zasługi – za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych (medalistka Igrzysk Paraolimpijskich Seul, Korea 1988, Stoke Mandeville(GBR), New York (USA) 1984, Arnherm, Holandia 1980);
  • Krystyna Sokołowska – uhonorowana za: „talent, upór i ciężką pracę” (złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich Arnherm, Holandia 1980);
  • Ryszard Rodzik – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych, za działalność organizacyjną i społeczną, za osiągnięcia sportowe. Wieloletni wiceprezes, a obecnie prezes START Białystok. Prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START w latach 2009-2011.

Więcej informacji o imprezie: https://pzsnstart.eu/44008-2/

Pełny zapis uroczystej Gali 70-lecia PZSN „Start” znajdą państwo pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=2ruXFgJeb5c

W załączniku kilka zdjęć – pełniejsza galeria na naszej stronie:

https://pzsnstart.eu/galeria-wydarzen/

Fot. Bartłomiej Zborowski, drian Stykowski / PZSN Start