Kamil Drągowski

Kamil Drągowski

pływanie

Data urodzenia: 1987
Trener: Piotr Daszuta

Kamil Drągowski urodził się 14 października 1987 roku w Białymstoku. Ma niepełnosprawną nogę.

O sobie: „Z leniwego przesiadywania przed telewizorem wyrwałem się sportowym pływaniem. Wcześniej też pływałem na basenie przy ulicy Włókienniczej, trochę się kąpałem, skakałem do wody i bardziej się bawiłem niż pływałem. Cała nauka pływania była tylko po to, by się w jeziorze się nie utopić. Kiedy stanąłem przed trenerem Daszutą miałem trzynaście lat. Pan Daszuta powiedział, że dla sportu lepiej się składa, iż pływam kiepsko, bo nie mam złych nawyków technicznych. Był koniec 2000 roku. Wkrótce zabrał mnie ze sobą na sportowy obóz pływacki w Kołobrzegu. Była na nim Beata Drozdowska, srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney i jeszcze inni paraolimpijczycy. Tak to się ze mną zaczęło.”

Kamil Drągowski od urodzenia nie ma w nodze kości strzałkowej. Leczenie, polegające między innymi na pobieraniu szpiku z biodra, przeszczepianiu go, trwało do dziesiątego roku życia. Skrócenie jednej nogi utrudnia osiąganie doskonałych wyników pływackich, ale ich nie przekreśla.

„– Moim motorem napędowym są barki, ramiona, i w pełni sprawna noga. Ta druga tez działa, ale mniej skutecznie. Po trzech miesiącach treningu z Piotrem Daszutą pojechałem na obóz w Brzegu Dolnym, potem były Mistrzostwa Polski w Poznaniu, brązowy medal w wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym, srebrny w sztafecie z Kamilem Koprowiczem, Tomaszem Juchimowiczem i Pawłem Lewko. Lubię rywalizację. Staram się łamać kolejne granice swoich możliwości. Dzięki pływaniu urosłem, nabrałem pewności siebie, nauczyłem się planowania dnia i systematycznego życia.”

Igrzyska paraolimpijskie

ATHENS – 2004

  • 4×100 m St. Zmiennym – brąz
  • 4×100 m St. Zmiennym – miejsce 10