KOLEJNA UDANA EDYCJA CO ROCZNEJ SPARTAKIADY

 

Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, odbyła się w Ogrodniczkach pod Białymstokiem w terminie 21-23.06.2024r.

Całej imprezie towarzyszyła piękna pogoda (jedynie w sobotę był deszcz, na szczęście już po przeprowadzeniu konkurencji), dzięki temu udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje i aktywności w miłych okolicznościach. Uczestnicy stawili się licznie. W piątek, uroczystego otwarcia w kilku słowach dokonał Pan Mariusz Rodzik (wiceprezes PSSON „START”). Przy otwarciu byli obecni przedstawiciele instytucji:  

 • Pani Eliza Cybulko – zastępczyni prezydenta Białegostoku
 • Pani Barbara Górko – PFRON ekspert ds. wsparcia i współpracy z organizacjami pozarządowymi
 • Pani Agnieszka Derewońko – PFRON samodzielny specjalista ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej
 • Pan Michał Kiejko – przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

W tym roku było duże zainteresowanie mediów. Relację z otwarcia imprezy i wywiady z uczestnikami, można usłyszeć na falach Polskiego Radia Białystok relację z zawodów. Dodatkowo pojawiły się artykuły na informacyjnym portalu internetowym Podlaski Sport oraz Twoja Telewizja Regionalna – bardzo dziękujemy za każdą wzmiankę w mediach, która przyczynia się do promocji aktywności osób z niepełnosprawnościami!

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/240144

podlaskisport.pl/2024/06/18/wojewodzka-spartakiada-osob-niepelnosprawnych-rusza-juz-w-piatek/

ttregionalna.pl/wojewodzka-spartakiada-osob-niepelnosprawnych-rusza-juz-w-piatek/

https://podlaskie.eu/st/wojewodzka-spartakiada-osob-niepelnosprawnych-rusza-juz-w-piatek.html

 

Po części oficjalnej rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele instytucji, chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach – było bardzo sympatycznie!

W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Ogrodniczkach pojawiły się reprezentacje miast: Olecka (woj. warmińsko-mazurskie), Siedlec (woj. mazowieckie), Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i oczywiście Białegostoku (woj. podlaskie). W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

 • Rzut piłką lekarską
 • Rzut lotką do celu
 • Rzuty kółkiem ringo do celu
 • Pchnięcie kulą
 • Tor przeszkód
 • Rzut piłką do kosza
 • Turniej tenisa stołowego
 • Turniej półkrzyków
 • Paintball

Łącznie w rywalizacji sportowej, wzięło udział ponad 120 osób niepełnosprawnych! Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych, spacerach po lesie. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 23.06.2024r., nastąpiło rozegranie części zmagań sportowych, następnie podsumowanie zawodów, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Nagrodzone zostały osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane prawidłowo, nikt nie doznał kontuzji.

Po raz kolejny, popularność Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości – ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Przeprowadzenie Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych było możliwe dzięki środkom pochodzącym z: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (realizacja zadania pn.: „Cykl imprez sportowych osób niepełnosprawnych”), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez Polski Związek Niepełnosprawnych „Start” i Urzędu Miasta Białegostoku.

Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym i ukłony zwycięzcom! Dziękujemy całej kadrze zaangażowanej w organizację i przeprowadzenie zawodów – sędziom, instruktorom, opiekunom i wolontariuszom za wykonanie wspaniałej pracy!

 

Do zobaczenia za rok!

Autor: Mariusz Rodzik