Pierwsza edycja zawodów w Olecku

Sportowy Meeting Osób Niepełnosprawnych, odbył się w Olecku, na stadionie lekkoatletycznym i hali Lega w terminie 24-26.05.2024r.

Całej imprezie towarzyszyła piękna pogoda, wszystkie zaplanowane konkurencje i aktywności zostały przeprowadzone w miłych okolicznościach. Uczestnicy stawili się licznie. Uroczystego otwarcia w kilku słowach dokonał Pan Ryszard Rodzik (prezes PSSON „START”) oraz Pan Michał Ptaszyński (Dyrektor MOSiR w Olecku). 

Po części oficjalnej rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele instytucji, chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach – było bardzo sympatycznie!

W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Olecku pojawiły się reprezentacje miast: Siedlec, Suwałk, Łukowa i oczywiście Olecka. W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

 • Rzut  woreczkiem do celu

 • Tomahawk

 • Tor przeszkód

 • Rzut piłką lekarską

 • Rzut do trenażera

 • Utrzymanie piłki lekarskiej przed sobą

 • Strzały karne na bramkę

 • Rzut piłką do kosza

 • Strzał piłką do tarczy

 • Zwis na drążku

  Konkurencje zespołowe:

 • Przeciąganie liny

 • Tor przeszkód

Łącznie w rywalizacji sportowej, wzięło udział niespełna 90 osób niepełnosprawnych! Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 26.06.2026r., nastąpiło rozegranie części zmagań sportowych, następnie podsumowanie zawodów, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Nagrodzone zostały osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane prawidłowo, nikt nie doznał kontuzji.

Popularność imprez sportowych osobom z niepełnosprawnościami, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości – ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku przyp.), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Przeprowadzenie Sportowego Meetingu Osób Niepełnosprawnych było możliwe dzięki środkom pochodzącym z: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (realizacja zadania pn.: „Cykl imprez sportowych osób niepełnosprawnych”), Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez Polski Związek Niepełnosprawnych „Start”.

Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym i ukłony zwycięzcom! Dziękujemy całej kadrze zaangażowanej w organizację i przeprowadzenie zawodów – sędziom, instruktorom, opiekunom i wolontariuszom za wykonanie wspaniałej pracy!

 

Do zobaczenia za rok!

Autor: Mariusz Rodzik