Poruszamy ludzi

Inicjatorem kampanii jest Centrum Ortopedyczno-Protetyczne w Białymstoku, a nasze Stowarzyszenie jest partnerem.

Kampania ma na celu ukazanie że osoby z niepełnosprawnościami nie różnią się od innych, oraz zachęcenie osób niepełnosprawnych do aktywności i spełniania marzeń. Akcję zainaugurowano w piątek (29.03.2019r.) w Szkole Podstawowej nr 51 im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. W ramach kampanii zaplanowano kolejne spotkania w szkołach z ambasadorami akcji.

To druga odsłona kampanii „Poruszamy ludzi”, która skierowana jest do placówek edukacyjnych – mówiła w piątek na konferencji prasowej Marta Malesza-Sitarek z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego. – Z jednej strony chcemy oswajać ludzi z niepełnosprawnością, z drugiej strony chcemy pokazywać tym, którzy tą niepełnosprawnością zostali dotknięci, że warto walczyć o swoje marzenia, warto się realizować, warto uprawiać sport i mamy nadzieję, że tym gestem poruszymy niejedno serce – mówiła Malesza-Sitarek.

Podczas spotkania, wiceprezes stowarzyszenia „START” – Mariusz Rodzik przypomniał, że nasze stowarzyszenie od wielu lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych w sporcie i rehabilitacji. Dodał, że Stowarzyszeniu zależy aby pokazywać innym osobom z niepełnosprawnościami, że osoba poruszająca się na wózku czy o kulach może odnosić wielkie sukcesy i być aktywna. Taka akcja to też okazja do wyszukiwania nowych talentów sportowych, które chciałyby uprawiać sport i reprezentować region i kraj na zawodach. W spotkaniu wziął udział także dyrektor SP 51 – Pan Andrzej Wasilewski, który mówił że szkoła bardzo chętnie przystępuje do podobnych kampanii, ponieważ niesie to za sobą wielkie wartości edukacyjne wychowankom szkoły.

Jedną z ambasadorek akcji jest Monika Szawłowska, fotomodelka i I wicemiss Polski na wózku. Na spotkaniu był obecny Bogdan Kraszewski, lekkoatleta i kapitan białostockiej drużyny koszykówki na wózkach START Białystok. Ambasadorem został też Dawid Dobkowski, należący do lekkoatletycznej sekcji START Białystok, oraz gra w piłkę nożną w reprezentacji Polski ampfutbolu. Podczas spotkania był obecny również Dawid Markiewicz, który w wypadku samochodowym stracił dwie nogi, zwracał uwagę na to, że po amputacji można myśleć o swoich pasjach i spełniać się w życiu, obecnie trenuje sport motorowy – drift.

Kampania wywołała wielkie zainteresowanie mediów. Podczas spotkania byli obecni przedstawiciele m. in. TVN24, TVP Białystok, Kuriera Porannego, oraz informacyjnych serwisów internetowych.

https://bialystok.tvp.pl/41966316/w-bialymstoku-wystartowala-kampania-spoleczna-poruszamy-ludzi

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/167304

https://ddb24.pl/artykul/centrum-ortopedyczno-protetyczne/630801

http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/kampania-poruszamy-ludzi-niepelnosprawni-pokazuja,5058097,artgal,t,id,tm.html?fbclid=IwAR3jb4SLQVwDkQH6Izruyul9B7tiKIFQd_elWRKk0Gr1RLDzj6pmEowPLGw

http://www.rynekzdrowia.pl/Po-godzinach/quot-Poruszamy-ludzi-quot-ruszyla-kampania-spoleczna-dot-aktywnosci-niepelnosprawnych,193414,10.html

https://poranny.pl/ruszyla-kampania-poruszamy-ludzi-niepelnosprawni-opowiadaja-ze-zawsze-mozna-zyc-pelnia-zycia/ar/14008153

W piątkowym spotkaniu z ambasadorami akcji wzięło udział kilkudziesięciu uczniów tej placówki. Inicjatorzy kampanii chętnie poprowadzą takie spotkanie w innych szkołach, dlatego zachęcają do zgłaszania się.